Kavárna Salsa

předchozídalší

Nabízíme čerstvě praženou zrnkovou kávu ze všech koutů světa.

Jak připravit dokonalé espresso?

Espreso je jen jedno a to malé-picolo. Zhruba do ½ - ¾ (30-40ml) espreso picolo šálku.
Pokud se nám do vody má rozpustit to co opravdu chceme, to co určuje kvalitu, to dobré, musí se tam rozpustit 18-22% z dané dávky kávy.

Pokud se nám rozpustí méně, espresso je slabé, vodnaté a aroma málo vyvinuté. Pokud zase více než uváděných 22% a to až do 30% , rozpustí se nám do espressa nežádoucí komponenty, které nám zakryjí aroma. Pokud teda chceme mít správné espresso musí mít již zmiňovanou velikost.

 

Extrakce musí trvat 20-30s při konstantním tlaku 9ATM (vyšší nám může znehodnotit kávu) a také při konstantní teplotě vody 89-93 C(každá káva má ráda jinou teplotu vody, například moc horká káva může znamenat zvýraznění hořkosti nebo dokonce slanosti u indonéských káv).

 

Nechci jít moc do podrobná, ale neodpustím se zmínit o italských 4M :

Macinazione- správné mletí kávy,

Miscela- čerstvá káva ne espreso a dobře kombinovaná,

Macchina- pouze ty nejlepší stroje dokážou udržet konstantní tlak a teplotu, teplotu, která je rozdílná při extrakci a pěnění mléka,

Mano- citlivost a znalost, odbornost baristy.

Všechna 4M hrají důležitou roli v kvalitním espressu.


Na závěr bych snad chtěl říct, že nelze podceňovat finální produkt - nápoj, jelikož vše rozhoduje jak nám bude chutnat. Prostředí - atmosféra, hudba, znalost a ochota číšníka, čistota, kvalita kávy. Je daleko jednodušší přilákat někoho na obrázek, ale daleko těžší si ho udržet. Těžší, ale určitě se to více vyplácí. Není třeba uvádět vzorové příklady komu se to již podařilo nebo jak si udržet zákazníka protože to není podstata tohoto článku, ale snad někdy příště. A všem přeji jen hezké a příjemné zážitky nad šálkem dobře připravené a kvalitní kávy.